Zdrowi wiekowi_logoChoroba Alzheimera jest schorzeniem przewlekłym, które sprawia, że z czasem chory staje się całkowicie zależny od swojego opiekuna. Bardzo ważną sprawą w opiece jest właściwa dieta i sposób podawania posiłków.

 

Dlaczego? Osoba cierpiąca na tę chorobę z reguły ma trudności z gryzieniem i połykaniem, przez co jedzenie traktuje, jak przykry obowiązek. Co więcej, chorzy bardzo często zapominają o spożywaniu posiłków lub przeciwnie – nieregularnie jedzą w nadmiarze. To wszystko może doprowadzić do utraty masy ciała, a tym samym do osłabienia organizmu, co skutkuje nawet zagrażającym życiu niedożywieniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przyjmowanych posiłkach znajdowały się wszystkie podstawowe składniki odżywcze.

Po pierwsze: staraj się podawać podopiecznemu potrawy 5 razy dziennie w małych objętościach oraz min. 1,5 litra płynów dziennie (np. woda niegazowana, zielone i ziołowe herbaty, soki). Po drugie: będąc opiekunem pomyśl o zmianie konsystencji tradycyjnych posiłków na bardziej płynną lub papkowatą, np. do mięs dodawaj sosy, które ułatwią połykanie. Po trzecie: jeżeli i to nie daje oczekiwanych rezultatów, warto do diety włączyć specjalistyczne preparaty odżywcze w płynie (np. tzw. Nutridrinki), które wspomagają organizm w trakcie choroby. Zawierają one dużą dawkę kalorii oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany, komplet witamin i minerałów. Zaletą może być też dołączona do każdej buteleczki słomka, która umożliwia bezpieczne spożywanie produktu, nawet w pozycji leżącej. – Niektóre z tych preparatów mogą w razie konieczności zastępować wszystkie posiłki w ciągu dnia. Dzięki temu opiekun nie musi się martwić, czy podopieczny zjadł wystarczającą dzienną ilość pokarmu i przyjął potrzebne składniki odżywce – mówi dr hab. Stanisław Kłęk, ekspert w dziedzinie żywienia medycznego w kampanii społecznej „Zdrowi Wiekowi”. Preparaty te dostępne są w każdej aptece. Stosowanie ich przez min. 14 dni pomaga odpowiednio odżywić organizm i odzyskać siły w chorobie.

Po czwarte: spożywaj posiłki wspólnie z chorym przy stole tak długo, jak to tylko jest możliwe. Regularność przypomina choremu o tym, że należy jeść. Warto pamiętać również, że wraz z postępem alzheimera, podopieczny będzie miał dodatkowe trudności w posługiwaniu się sztućcami. Po piąte: opiekun powinien się starać, aby chory jak najdłużej zachowywał samodzielność przy spożywaniu posiłków. Dlatego należy zaakceptować fakt, że podopieczny zaczyna jeść palcami, a podczas spożywania posiłków kruszy i rozlewa napoje czy zupę. Dobrym rozwiązaniem są plastikowe lub gumowe podkładki podkładane pod talerze, które sprawią, że naczynia nie będą się ślizgać. Taka praktyczna pomoc jest niezwykle potrzebna w codziennym funkcjonowaniu. Może sprawić, że chory jak najdłużej będzie samodzielny, co dla każdej osoby ma ogromne znaczenie.

Więcej o problemach żywieniowych w chorobie Alzheimera przeczytaj Państwo na stronie internetowej www.zdrowiwiekowi.pl.

„Zdrowi Wiekowi” to kampania skierowana do seniorów oraz ich opiekunów, czyli wszystkich, którzy troszczą się o zdrowie swoich rodziców czy starszych krewnych. Jej celem jest poprawa wiedzy Polaków, w jaki sposób świadomie pomagać seniorom żyć zdrowiej i poprawić komfort ich codziennego życia.