Senioralni logo27 września 2014, w samo południe Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z pięcioma poznańskimi uniwersytetami trzeciego wieku zainauguruje czwartą edycję imprezy edukacyjnej „Senioralni. Poznań”.

Tworząc analogię do studenckich Juwenaliów organizatorzy pragną zwrócić uwagę na fakt, że seniorzy, ze względu na swoją liczebność są drugą siłą w mieście, dlatego (i z wielu innych powodów) ich obecność i potrzeby warte są zauważenia.

Głównym założeniem jest zorganizowanie czasu i przestrzeni dla seniorów i seniorek, pobudzenie ich do działania poprzez edukację, a także manifestacja ich potencjału i zasobów.


Wydarzenie ma charakter edukacyjny – organizatorzy chcą pokazać dojrzałym poznaniakom, jak wiele możliwości czeka na nich zarówno na uniwersytetach trzeciego wieku, jak i w stowarzyszeniach, klubach, fundacjach i wielu innych miejscach, które na co dzień dbają o to, by osoba chcąca rozwijać się, uczyć nowych rzeczy, spełniać marzenia, być może po raz pierwszy przekroczyć progi uniwersytetu – mogła to uczynić. W ubiegłym roku na poznaniaków czekało aż 220 wydarzeń związanych m. in. z kulturą, nauką języków, podróżami. Są to zarówno wykłady otwarte, warsztaty i drzwi otwarte w instytucjach, klubach, organizacjach pozarządowych i w siedzibach Miejsc Przyjaznych Seniorom. Dodatkowo, w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych organizowane będą bezpłatne warsztaty, głównie psychologiczne i rozwojowe, prowadzone w mniejszych grupach – do 15 osób.
Impreza inaugurowana jest co roku w ostatnią sobotę września i trwa do końca października.

 

Inauguracja 27.09.2014
Miesięczny cykl wydarzeń edukacyjnych dla seniorów i seniorek otwiera swoiste święto osób dojrzałych i starszych zorganizowane z udziałem Władz Miejskich. W ostatnią sobotę września (na schodach Ratusza Prezydent Miasta przekaże seniorom klucze do miasta. Tym samym przekaże im miasto we władanie na cały miesiąc.
Tuż po przekazaniu kluczy, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, Wojciech Bauer wręczy uroczyste certyfikaty kolejnym wyróżnionym w akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom” organizacjom, firmom i instytucjom.
Głównym celem akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom” jest promowanie miejsc działających na terenie Poznania takich jak kawiarnie, sklepy, instytucje kulturalne, użyteczności publicznej i inne, odpowiadające na potrzeby starszych mieszkańców poprzez oferowanie atrakcyjnych produktów i usług, stosowanie zniżek czy dostosowanie swojej architektury.
Inauguracja to również czas, w którym świętujący mogą zaprezentować swoje pasje – przyjechać na rowerze, przyjść z kilkami, z psiakiem, czy też ubrać się w kreację wieczorową i zatańczyć walca. Pokażmy, na co nas stać!

 

Koncert na zakończenie
Inaugurację zakończymy występem duetu operetkowego , podczas którego wysłuchać będzie można artystów Teatru Muzycznego – Bartosza Kuczyka i Agnieszkę Wawrzyniak, którzy zaprezentują utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Usta milczą, dusza śpiewa”. Organizatorzy planują również jazzową niespodziankę.

 

Program wydarzeń październikowych
Podczas inauguracji wolontariusze i wolontariuszki rozdawać będą szczegółowe programy wydarzeń, które zaplanowano w październiku. Programy będą również do zdobycia w październikowej Tytce Seniora, w Centrum Inicjatyw Senioralnych, w Centrum Informacji Miejskiej oraz na stronie internetowej CentrumIS.

Więcej informacji: Centrum Inicjatyw Senioralnych, tel. 61 847 21 11.

Program wydarzeń