Opiekunie! Pamiętaj – bez względu na zaistniałą sytuację, nie jesteś sam i dasz radę!
- Zaakceptuj diagnozę u bliskiej Ci osoby.
- Zaakceptuj swoje uczucia, także te negatywne.
- Nie zaniedbuj swoich potrzeb. Pamiętaj, że swoje obowiązki najlepiej wypełnia opiekun, który dba o swoje potrzeby psychiczne i fizyczne. Znajdź czas dla siebie.
- Bez względu na to, co się dzieje, traktuj chorego z godnością i należytym szacunkiem.
Stan zdrowia Twojego bliskiego będzie się pogarszał, ale to nie oznacza, że jesteś bezradna/bezradny!
- Zaangażuj rodzinę i znajomych w opiekę nad chorym.
- Nie zawsze udaje się zorganizować opiekę wśród najbliższych – pomyśl wówczas o domowej opiekunce lub ośrodku dziennego pobytu.
- Zawsze miej pod ręką telefony, które mogą się przydać w nagłych wypadkach.
- Jeśli nie masz możliwości zapewnić niesamodzielnemu choremu opieki w domu, pomyśl o wybraniu odpowiedniego ośrodka opiekuńczego.
Twoim zadaniem po uzyskaniu informacji o postawionej diagnozie jest jak najszybsze podjęcie prawnych decyzji. Nie czekaj na pojawienie się pierwszych problemów.
- Jak najszybciej zadbaj o to, by chory udzielił pełnomocnictwa notarialnego, ponieważ postępująca choroba uniemożliwi mu w pewnym momencie podejmowanie właściwych decyzji – warto być przygotowanym na ten czas (np. konieczność zdecydowania o leczeniu).
- Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o ubezwłasnowolnienie chorego, jeśli znajduje się on w zaawansowanym stadium choroby. Pamiętaj, że ubezwłasnowolnienie nie oznacza braku szacunku dla chorego lub czynienia mu krzywdy. Wprost przeciwnie – to działanie prawne w trosce o jego dobro.
- Każdy chory powinien mieć orzeczenie o niepełnosprawności:
- Jeżeli przed diagnozą był rencistą, to należy dopilnować, aby decyzją ZUS-u został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji i otrzymywał dodatek pielęgnacyjny.
- Chorzy będący na emeryturze powinni natomiast uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności z komisji ds. orzeczenia o niepełnosprawności i również otrzymać dodatek pielęgnacyjny.
Uzyskane ww. orzeczenia umożliwiają skorzystanie m.in. z ulgi rehabilitacyjnej przy rozliczeniu podatkowym, zwalniają z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego i uprawniają do tańszych lub bezpłatnych przejazdów komunikacyjnych.
We wszystkich ww. sprawach uzyskasz u nas pomoc (podlinkowanie do działu „Kontakt”). Podpowiemy Ci, jak działać, gdzie konkretnie szukać pomocy, co możesz zrobić dla chorego i dla siebie. Nie zwlekaj, w chorobie Alzheimera liczy się każdy dzień!
Przydatne artykuły: